تصویر شماره دو دوره ها تصویر شماره پنج مکتب سادگی بازاریابی و فروش ، بنیانگذار روح ا... هادوینیا تصویر شش
This is an example of a HTML caption with a link.
فرم ورود اعضا

کلمه عبور :


کلید واژه ها :

140. بهره وری کردن «دست ورزان»

 بهره وری کردن «دست ورزان»

کار فکری مشتمل بر کار دستی نیز هست که محتاج مهندسی صنعتی است.

اصول فردریک وینسلو تیلور به طور گول زننده ساده به نظر می رسد. نخستین گام برای افزایش بهره وری کارگران دست دوز، تأمل در کارشان و تحلیل حرکت های آن ها است.گام دوم ثبت هر حرکت و تلاش بدنی و زمان لازم برای آن حرکت است. آن گاه می توان حرکت های غیر ضروری را حذف کرد. سپس هر حرکتی را که وجود آن برای رسیدن به محصول نهایی لازم است طوری مرتب می کنند که به ساده ترین و آسان ترین روش، روشی که به کم ترین تلاش و تنش فکری و جسمی نیاز داشته باشد، روشی که کم ترین زمان را بخواهد، انجام شود. بعد این حرکت ها را دوباره طوری کنار هم می چینند که از حاصل آن «شغلی» تعریف شود. آن گاه ابزارهای لازم برای انجام آن حرکت ها را از نو طرح می کنند. 

در کشورهایی که رشد آن ها عمدتاً متکی به کار دست ورزان است، هنوز هم رویکرد و روش تیلور حاکم است. در کشورهای پیش رفته دیگر بحث بهره ور ساختن دست ورزان مطرح نیست، بلکه چالش اصلی بهره ور ساختن دانشگران است. اما بخش بزرگی از کار فکری، از جمله کارهای نظری پیش رفته، عملیات دستی لازم دارد. برای بهره ور کردن این عملیات باز هم به مهندسی صنایع نیاز داریم.

رهنمود:

حدس می زنید در شغل شما چه میزان کار فکری و چه میزان کار دست با هم ترکیب شده است؟ اصول اساسی مهندسی صنایع را در بخش دستی کار خود لحاظ کنید.

تاریخ درج مطلب : 1395-12-23
دایره المعارف کلید واژه های مشاوره والاتدبیر
به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟ (از ستاره های مقابل امتیاز از یک تا بیست را انتخاب نمایید.)
ديدگاه خود را درباره اين مطلب با ما درميان بگذاريد.

نام و نام خانوادگی : (اختیاری)
آدرس ایمیل : (اختیاری)
متن نظر: (حداکثر 1000 کاراکتر)

لیست نظرات