تصویر شماره دو دوره ها تصویر شماره پنج مکتب سادگی بازاریابی و فروش ، بنیانگذار روح ا... هادوینیا تصویر شش
This is an example of a HTML caption with a link.
فرم ورود اعضا

کلمه عبور :


کلید واژه ها :

115. اسلون و بحث مسئولیت اجتماعی

 اسلون و بحث مسئولیت اجتماعی

مرجعیت بدون مسئولیت بر حق نیست و مسئولیت بدون مرجعیت نیز.

از دید آلفرد اسلون ادعای داشتن «مسئولیت همه جانبه» نه تنها حرکتی غیر حرفه ای، که نشانه ی مسئولیت ناشناسی بود، حرکتی در جهت غصب قدرت. در جلسه ای که من و اسلون، هردو، حضور داشتیم مدیر ارشد یک بنگاه بزرگ آمریکایی گفت: «ما نسبت به آموزش عالی مسئولیت داریم». اسلون از او پرسید : «آیا ما که در حوزه ی کسب و کار فعالیت می کنیم می توانیم در آموزش عالی مرجعیت داشته باشیم؟ یا باید داشته باشیم؟ و جواب این بود «البته که نه» .

آن گاه اسلون با درشتی گفت: «پس بهتر است درباره ی مسئولیت حرف نزنیم. شما مدیر یک شرکت بزرگ هستی و قاعده ی اول این کار را می دانی: مرجعیت و مسئولیت باید با هم متناسب و سازگار باشند. اگر خواهان مرجعیت نباشی یا صلاحیت مرجعیت را نداشته باشی، بحث مسئولیت را به میان نکش. و اگر خواهان پذیرش مسئولیت نیستی یا صلاحیت پذیرش مسئولیت را نداری از مرجعیت حرف نزن.»

حرف اسلون مبتنی بر اصول مدیریت بود. اما البته درس اول نظریه ی سیاسی و تاریخ سیاسی نیز همین است. مرجعیت بدون مسئولیت بر حق نیست، اما مسئولیت بدون مرجعیت نیز همین وضع را دارد. هر دو به خود کامگی منجر می شود. اسلون برای مدیر حرفه ای اش مرجعیت فراوان می خواست و حاضر بود مسئولیت آن را بپذیرد اما به دلیلی مصر بود که مرجعیت به حوزه  «کفایت حرفه ای» محدود شود، و زیر بار پذیرش مسئولیت، خارج از این حوزه، نمی رفت.

رهنمود:

آیا حوزه مسئولیت شما بر حوزه ی مرجعیت تان منطبق است؟

برای انطباق بیش تر این دو چه باید کرد؟


تاریخ درج مطلب : 1395-11-03
دایره المعارف کلید واژه های مشاوره والاتدبیر
به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟ (از ستاره های مقابل امتیاز از یک تا بیست را انتخاب نمایید.)
ديدگاه خود را درباره اين مطلب با ما درميان بگذاريد.

نام و نام خانوادگی : (اختیاری)
آدرس ایمیل : (اختیاری)
متن نظر: (حداکثر 1000 کاراکتر)

لیست نظرات