تصویر شماره دو دوره ها تصویر شماره پنج مکتب سادگی بازاریابی و فروش ، بنیانگذار روح ا... هادوینیا تصویر شش
This is an example of a HTML caption with a link.
فرم ورود اعضا

کلمه عبور :


کلید واژه ها :

91. مدیریت چون مجاهده ای انسانی

 مدیریت چون مجاهده ای انسانی

مدیریت با انسان ها سروکار دارد.

بنگاه مدرن سازمانی است انسانی و اجتماعی. مدیریت چون یک رشته و یک حرفه، با ارزش های انسانی و اجتماعی سرو کار دارد. هدف وجودی هر سازمان بیرون از آن قرار دارد. اگر بنگاهی اقتصادی باشد هدف آن اقتصادی است، اگر بیمارستان باشد هدف آن مراقبت از بیماران و رفع بیماری آن ها است، اگر دانشگاه باشد هدف آن آموزش، یادگیری و پژوهش است. برای رسیدن به این هدف ها پدیده ای نو و مخصوص، که ما آن را مدیریت می نامیم، انسان ها را طوری سازمان می دهد که مشترکا کار کنند و سازمانی اجتماعی پدید آورند. اما اگر مدیریت بتواند منابع انسانی سازمان را زاینده و بارور کند می تواند به هدف های ملموس و نتیجه ی مورد نظر دست یابد.

علم بودن مدیریت هم به اندازه ی پزشکی است نه بیش تر،؛ هر دوی این ها حرفه هستند. حرفه هایی که به مقدار زیاد از علم واقعی تغذیه می شوند. همان طور که پزشکی از علومی نظیر زیست شناسی، شیمی، فیزیک، و انواع علوم طبیعی دیگر تغذیه می شود، مدیریت نیز از علم اقتصاد، روانشناسی، ریاضی، نظریه های سیاسی، تاریخ، و فلسفه تغذیه می شود. اما مدیریت نیز، مانند پزشکی، درحد خود رشته ای است با مفروضات خاص، با هدف های خاص، با ابزار های خاص، و با نصاب ها و سنجه های عملکردی خاص.

رهنمود:

آیا شما به اعتبار آموخته های خود مهندس، اقتصاددان، روان شناس، ریاضی دان، دانشمند علوم سیاسی، تاریخ پژوه و تاریخ نگار، یا فیلسوف شده اید؟

سه شیوه اثرگذاری آن آموخته ها بر رویکردتان نسبت به مدیریت را توضیح دهید.

تاریخ درج مطلب : 1395-09-07
دایره المعارف کلید واژه های مشاوره والاتدبیر
به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟ (از ستاره های مقابل امتیاز از یک تا بیست را انتخاب نمایید.)
ديدگاه خود را درباره اين مطلب با ما درميان بگذاريد.

نام و نام خانوادگی : (اختیاری)
آدرس ایمیل : (اختیاری)
متن نظر: (حداکثر 1000 کاراکتر)

لیست نظرات