تصویر شماره دو دوره ها تصویر شماره پنج مکتب سادگی بازاریابی و فروش ، بنیانگذار روح ا... هادوینیا تصویر شش
This is an example of a HTML caption with a link.
فرم ورود اعضا

کلمه عبور :


کلید واژه ها :

77. اخلاق و سود

 اخلاق و سود

آیا سود به اندازه ی کافی است؟

نوآوری که ژوزف شومپتر معرفی می کند، با ویرانگری خلاقانه اش تنها نظریه ای است که تاکنون در صدد توضیح علت کسب چیزی به نام سود برآمده است. اقتصاددان های کلاسیک به خوبی می دانستند که نظریه های آنها هیچ منطقی برای سود ارائه نمی دهد. در واقع در اقتصاد تعادلی نظام اقتصادی بسته، جایی برای سود نیست، و سود توجیهی ندارد. اما اگر سود در واقع هزینه باشد و به خصوص اگر یگانه راه حفظ اشتغال و افزودن بر آن، آنگاه بار دیگر سرمایه داری مبدل به نظامی مقبول و موجه می شود.

ضعف های انگیزه ی سود در زمینه های اخلاقی، باعث شد کارل مارکس سرمایه دار را محکوم کند، و او را بی رحم و بی اخلاق نامد و به طور علمی اصرار کند که سود هیچ عملی انجام نمیدهد. اما اگر از اقثصاد بسته ی بدون تغییر خارج شویم، سود غیراخلاقی نخواهد بود بلکه به باید اخلاقی تبدیل می شود. در واقع به این ترتیب مسئله این نخواهد بود که چه طور می توان اقتصادی درست کرد که دزدی مازاد بی خاصیتی که سود نامیده می شود و باید به سرمایه دار داده شود تا با آن چرخ اقتصاد را بچرخاند به کم ترین رقم رسانده شود؟. اقتصاد شومپتری می پرسد: آیا میزان سود کافیست؟ آیا به اندازه ی کافی سرمایه تشکیل می شود تا هزینه های ادامه کار، هزینه های ویرانگری خلاقانه را تأمین کند؟

رهنمود:

بررسی کنید تا بفهمید آیا سود شما به اندازه ای هست که هزینه ی سرمایه لازم برای نوآوری را تأمین کند. اگر نه، چه فکری در سر دارید؟

تاریخ درج مطلب : 1395-08-10
دایره المعارف کلید واژه های مشاوره والاتدبیر
به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟ (از ستاره های مقابل امتیاز از یک تا بیست را انتخاب نمایید.)
ديدگاه خود را درباره اين مطلب با ما درميان بگذاريد.

نام و نام خانوادگی : (اختیاری)
آدرس ایمیل : (اختیاری)
متن نظر: (حداکثر 1000 کاراکتر)

لیست نظرات