تصویر شماره دو دوره ها تصویر شماره پنج مکتب سادگی بازاریابی و فروش ، بنیانگذار روح ا... هادوینیا تصویر شش
This is an example of a HTML caption with a link.
فرم ورود اعضا

کلمه عبور :


کلید واژه ها :

59. شناخت آنچه مشتری خریدار آن است

 شناخت آنچه مشتری خریدار آن است

از دید مشتری چه چیز ارزش تلقی می شود؟

آخرین پرسش لازم در تعریف هدف اصلی و رسالت کسب وکار این است: (( از دید مشتری چه چیز ارزش تلقی می شود؟)) . شاید این پرسش از پرسش های دیگر مهم تر باشد، اما به هر حال پرسشی است که کم تر پرسیده می شود. یک دلیل این است که مدیران مطمئن اند پاسخ را می دانند. از دید آن ها، در عالم کسب و کار ارزش یعنی مرغوبیت. اما این پاسخ کمابیش همیشه نادرست است. مشتری هرگز فرآورده را نمی خرد. طبق تعریف آنچه مشتری می خرد ارضاء یک نیاز است. مشتری خریدار ارزش است.

مثلا از دید دختری نوجوان، ارزش کفش در مدروز بودن آن است. کفش باید (( مد )) باشد. قیمت ، ملاحظه ی بعدی است و دوام اصلاً محلی از اعراب ندارد. اما وقتی همین دختر چیزی نمی خرد که یکسره دمده باشد، اما دنبال دوام، قیمت مناسب، راحتی، و اندازه ی کفش است. همان کفش که برای دختر نوجوان بهترین انتخاب محسوب می شود، برای خواهر بزرگ تر او چندان مطلوب و با ارزش نیست. این که مشتریان مختلف شرکت ها چه چیزی را ارزش می دانند پرسش پیچیده ای است که باید پاسخ آن را خود مشتریان بدهند. مدیریت حتا نباید تلاش کند پاسخ را به حدس و گمان دریابد،  باید به روالی نظام یافته سراغ آنها  برود و پاسخ را بگیرد.

رهنمود:

مشتریان کدام ویژگی کالا یا خدمتی را که شما عرضه می کنید با ارزش تر می دانند؟ اگر نمی دانید بپرسید و اگر می دانید درستی آن را از مشتری جویا شوید.

تاریخ درج مطلب : 1395-06-20
دایره المعارف کلید واژه های مشاوره والاتدبیر
به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟ (از ستاره های مقابل امتیاز از یک تا بیست را انتخاب نمایید.)
ديدگاه خود را درباره اين مطلب با ما درميان بگذاريد.

نام و نام خانوادگی : (اختیاری)
آدرس ایمیل : (اختیاری)
متن نظر: (حداکثر 1000 کاراکتر)

لیست نظرات