تصویر شماره دو دوره ها تصویر شماره پنج مکتب سادگی بازاریابی و فروش ، بنیانگذار روح ا... هادوینیا تصویر شش
This is an example of a HTML caption with a link.
فرم ورود اعضا

کلمه عبور :


کلید واژه ها :

52. دولت سبیل چرب کن

 

 دولت سبیل چرب کن

دولت، ارباب جامعه ی مدنی و قادر به شکل دهی جامعه

تا پیش از جنگ جهانی اول هیچ دولتی نتوانسته بود بیش از جزء کوچکی از درآمد ملی کشور را از مردمش بگیرد، شاید 5 یا 6 درصد. و چون می دانستند که درآمدها محدود است دولت ها ، خواه مردم سالار یا استبدادی مطلق مثل تزارهای روس، درمحدودیت شدید کارمی کردند. این محدودیت ها نمی گذاشت دولت مثل  دستگاه اقتصادی یا اجتماعی کار کند. اما از جنگ جهانی اول به بعد و به طور برجسته از زمان جنگ جهانی دوم بودجه نویسی در عمل به این معنا شده است که به هر درخواستی لبیک گفته شود. در این شریعت جدید، که فرض را بر نامحدود بودن درآمدهای قابل حصول گذاشته، درآمدهای قابل حصول گذاشته، دولت ارباب جامعه ی مدنی می شود و می تواند آن را هر طور می خواهد قالب زده شکل دهد. می تواند به پشتوانه ی قدرت بودجه، جامعه ی بر ساخته ی ذهن سیاستمداران را شکل دهد. بدتر از همه این که دولت سبیل چرب کن شده است.

دولت سبیل چرب کن، یا باجگزار، چون موریانه پایه های جامعه ی آزاد را می جود. برگزیدگان ، موکلان خود را سر کیسه می کنند تا گروه های هم سود را سیر کنند و رای بخرند. این یعنی حاشا کردن انگاره ی شهروندی، و روز به روز این چهره بیش تر عیان می شود.

رهنمود:

پیش نویسی تهیه کنید، با فرض به رای گذاشتن آن، برای افزودن بندی بر بودجه متوازن شهر، به طوری که میزان مالیات بر مستغلات، که سالانه افزوده می شود، کاهش یابد( مثل کاری که مردم کالیفرنیا با دادن رای مردمی شماره13 کردند). سپس در جلسه های شورای شهر حاضر شوید و ببینید با وجود محدودیت های بودجه چه هزینه هایی تراشیده می شود!

تاریخ درج مطلب : 1395-06-06
دایره المعارف کلید واژه های مشاوره والاتدبیر
به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟ (از ستاره های مقابل امتیاز از یک تا بیست را انتخاب نمایید.)
ديدگاه خود را درباره اين مطلب با ما درميان بگذاريد.

نام و نام خانوادگی : (اختیاری)
آدرس ایمیل : (اختیاری)
متن نظر: (حداکثر 1000 کاراکتر)

لیست نظرات