تصویر شماره دو دوره ها تصویر شماره پنج مکتب سادگی بازاریابی و فروش ، بنیانگذار روح ا... هادوینیا تصویر شش
This is an example of a HTML caption with a link.
فرم ورود اعضا

کلمه عبور :


کلید واژه ها : برند (Brand) – برندینگ (Branding) – برندسازی – نام تجاری – شناسه (برند) – هویت برند Brand Identity - شخصیت برند یا شخصیت نام تجاری – لوگو برند –مارک تجاری – مشاور برند – ارزش نام تجاری یا ارزش برند – ارتقای برند – خلق برند – مشاور برندسازی – مشاور برندینگ

برندینگ یا برند سازی (Branding , Brand)

واژه های بالا واژه هایی  هستند که اخیرا در کشور ما در حوزه کسب و کار زیاد به گوش می رسند . واژه هایی که جزء لاینفک کسب و کار و هر نوع فعالیت اعم از اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی است .

به عبارتی هر چیز و هر کس یک نام تجاری است . و شما بله شما و اسمتان نیز یک نام تجاری و برند است . هر نوع برچسبی که بر روی یک بسته بندی و یا یک میوه چسبانده شده است نیز یک نام تجاری است  مانند موز چکیتا ، آناناس Doll ، آب پرتقال رانی و شهر اصفهان ، قم ، مشهد ، شیراز اسم هر کدام از این شهرها چیزی را در ذهن ما تداعی می کنند .

 

1 – آیا نامهای تجاری مهم هستند ؟

"روبرتو گویزتا" مدیر عامل فقید کوکا کولا چنین گفت : کارخانه ها و تجهیزات ما همین فردا می توانند در اثر آتش سوزی نابود شوند ، اما نام تجاری و ارزش نام تجاری کوکا کولا به سختی از بین می رود به عبارتی همه آن ارزشها مبتنی بر سر قفلی نام تجاری ما و دانش دسته جمعی مدیران و کارکنان شرکت می باشد . تمامی مدیران موفق و درجه اول دنیا معتقدند که نام تجاری و علامت تجاری شرکتها با ارزش ترین دارایی محسوب می شود .

 

2 – نشانه بزرگی یک نام تجاری (برند) چیست ؟

میزان وفاداری و ترجیهات مشتریان نشان دهنده بزرگی یک نام تجاری بزرگ است . کاربران کامپیوترهای اپل به سختی مایکروسافت را انتخاب می کنند . یا خریداران خودرو بنز به سختی خودروهای دیگر را انتخاب می کنند و این نشان دهنده خدمات و بزرگی یک برند و نام تجاری است . نشان تجاری و مارک تجاری ستاره بنز برای طرفداران آن بسیار مقدس است و از تماشای آن لذت می برند.

 

3 -  برند سازی یا برندینگ (Branding) برای شرکتها چه کارکردهایی دارد ؟ به عبارتی اهمیت برندسازی در چیست ؟

  • بسیاری از مشتریان به خاطر وفاداری به نام تجاری حاضر نیستند فقط به خاطر قیمت پایین تر محصول دیگری را بخرند ، مثلا طرفداران رستوران البرز حاضر نیستند به خاطر قیمت بالای این رستوران به رستورانی با قیمت پایین تر بروند یا به جای دستمال کاغذی سافتلن و چشمک دستمال کاغذی ارزانتر و بدون اسم و رسم داری را انتخاب کنند

  • یک نام تجاری ایجاد کننده اعتماد است . مثلا اگر شما یک روزی بخواهید ساندویچ بخرید و مسئله بهداشت و سلامت مواد غذایی برایتان اهمیت داشته باشد  مسلما سعی میکنید به جای ساندویچ فروشهای محلی ، برند بوف را انتخاب کنید چون پیام ضمنی این برند این است که در این مجموعه رستورانهای فست فود این برند می تواند قابل اعتماد باشد . پس در شرایطی که حق انتخاب توسط مشتریان افزایش پیدا میکند و بر تنوع محصولات و نامهای تجاری افزوده می شود ، روز به روز اهمیت برند سازی افزوده می شود . حال که فست فودهای دیگری با نام و برندهای دیگر افزوده میشوند موضوع اهمیت بیشتری پیدا می کند مانند پیتزا پدر خوب  ، سوپر استار و ....

 

4 – یک نام تجاری یا یک برند تجاری چگونه ساخته میشود

در ایران یک نگاه عامیانه به موضوع برند سازی وجود دارد و اغلب تصور میشود که تبلیغات یک نام تجاری را می سازد و این اشتباه بزرگی است چون تبلیغات فقط توجه مخاطبین و مشتریان را جلب می کند و ممکن است علاقه مندی به نام تجاری و گفتگو در مورد آن را خلق نماید . نام تجاری به صورت کلی با هماهنگی و همنوایی ابزارهای متعدد شامل تبلیغات ، روابط عمومی ، حمایت مالی از وقایع اجتماعی ورزشی ، باشگاهها ، افراد مشهور هنری ورزشی و غیره ساخته میشود .

شرکت باید رسانه ها را ترغیب کندتا در مورد نام تجاری و محصول جدید صحبت کنند . یک نام تجاری یا برند باید اسم جالبی داشته باشد و یک طبقه محصول جدید را ایجاد نماید .

پخش اخبار در رسانه ای چون تلویزیون ، روزنامه ها و مجلات باعث جلب توجه مشتریان بالقوه خواهد شد . مانند محصولات شرکت اپل apple ، آیفون iphone ، آیپد ipad ، آیپاد ipod و موبایلهای سایر شرکتها ی دیگر مانند Galaxy note ، Galaxy SII و تلویزیونهای سه بعدی LED 3D مردم با شنیدن و خواندن مطالب در مورد نام تجاری با دوستان خود در موردآن حرف خواهند زد . یادگیری در مورد یک نام تجاری از طریق مردم برای آن اعتبار ایجاد میکند . در صورتی که یادگیری از طریق رسانه های تبلیغاتی که بابت آن پول پرداخت می شود به علت ماهیت جانب دارانه تبلیغات ، برای مردم باور پذیری کمتری دارد . در نهایت بالاترین تاثیر در ارزش و اعتبار یک نام تجاری توسط کارکنانی ایجاد می شود که تجربه مثبتی را به مشتریان منتقل می نمایند . یک نام تجاری با تبلیغات زنده نمی شود بلکه با مطابقت وعده و قول های نام تجاری با عملکرد واقعی آن نزد مشتریان زنده می شود . پس اگر می خواهید نام تجاریتان زنده شود به وعده های کارکردی یا خدمات پس از فروش  برندتان عمل نمایید .

 

5 – انتخاب واژه های مناسب برای نام برند یا نام تجاری چه اهمیتی دارد ؟

شرکتها در انتخاب نام تجاری باید وسواس زیادی به خرج دهند زمانی مالک شرکت فورد به افتخار تنها پسرش اسم خودرو تولیدی جدیدش را ((ادسل)) نام گذاری کرد اما خریداران این نام را دوست نداشتند و آن را نازیبا دانستند در نتیجه شرکت خودرو سازی فورد 350 میلیون دلار ضرر کرد . یکی از شرکتهای ایرانی که مواد غذایی تولید می کند و اسم آنرا ((گالینابلنکا)) گذاشته است و از طرفی شرکت رقیب همان محصول را ((الیت)) نام گذاری کرده است . به نظر شما کدامیک بهتر است . در انتخاب نام تجاری باید اسم تجاری با مسمی باشد .

 

6 – هویت نام تجاری (Corporate Identity) چیست ؟

همانطور که هر انسانی برای خودش شخصیت و هویت داردیک نام تجاری نیز باید برای خودش شخصیت و هویت داشته باشد . اگر یک شرکت خودش را به عنوان یک شرکت خلاق و نوآور معرفی کند باید تمام کارکنان خود را براساس این ویژگی استخدام ، آموزش و پاداش دهد و برای تمامی کارکنان اعم از نیروهای عملیاتی و نیروهای فروش و بازاریابی  و راننده و حسابدار و غیره خلاقیت و خلاق بودن به صورت واضح و روشن تعریف شده باشد . همانطور که لباس انسان بخشی از شخصیت و تفکر درونی آنها را نشان می دهد نمای ظاهری شرکت ، لوگو یا نشان تجاری ، سربرگ ، کاتالوگ ، بروشور و یا پاکت نامه ، تیزر تبلیغاتی ، آگهی در مجلات ، وب سایت ، فروشگاه الکترونیکی ، تابلوها ، بسته بندی ، لباس کارکنان ، ادبیات کارکنان ، مدیران ، سیستم خدمات دهی و شیوه های فروش و خدمات پس از فروش همه وهمه با هم ارزش ، هویت و شخصیت برند را می سازند .


 


کلمات کلیدی :
برند (Brand) – برندینگ (Branding) – برندسازی – نام تجاری – شناسه (برند) – هویت برند Brand Identity - شخصیت برند یا شخصیت نام تجاری – لوگو برند –مارک تجاری – مشاور برند – ارزش نام تجاری یا ارزش برند – ارتقای برند – خلق برند – مشاور برندسازی – مشاور برندینگ