تصویر شماره دو دوره ها تصویر شماره پنج مکتب سادگی بازاریابی و فروش ، بنیانگذار روح ا... هادوینیا تصویر شش
This is an example of a HTML caption with a link.
فرم ورود اعضا

کلمه عبور :


کلید واژه ها : سرمایه ، تحقیق ، موفقیت ، مدلهای موفق ، مدلهای موفقیت ، شرایط بازار ،تغییر ، تعدیل ، ایرانیزه ، الگوبرداری ، تقلید ، استراتژی ، رهبری هزینه ، قیمت پایین ، صنعت مبلمان ترکیه ، کشور چین ، استراتژی بازاریابی ، تولید کنندگان ، تجار ایرانی ، برند ، مبلمان خانگی ، بازار ایران ، تولید کنندگان ایرانی ،بازاریابی ، برند سازی ، برندینگ ، brand , branding , cost leadership ,

الگوشناسی ( Benchmarking)
شناسایی الگوهای موفق


 

هر کاری را که بخواهید آغاز کنید، حتماً زیادند کسانی که قبل از شما این کارها را به نحو احسن در اقصی نقاط جهان انجام می دادند.

هنوز هم در حال انجام دادن آن هستند. به عبارتی: چرخ یکبار اختراع شده و دیگر نیازی نیست که شما دوباره با خرج هزینه های گزاف آن را اختراع کنید پس برای اینکه انرژی، سرمایه و وقت شما هدر نرود بهتر است قبل از شروع هر کاری ابتدا تحقیق کنید ببینید چه کسانی آن کار را با موفقیت انجام می دهند، دلایل و مدل های موفقیت آنها چیست؟ سپس آنها را با هم مقایسه کنید و مدل هایی که با توانایی های شما و شرایط بازار شما سازگاری دارد را انتخاب کنید و یا بخشی از آن را تعدیل و تغییر دهید به گونه ای که با شرایط شما سازگاری پیدا کند.  به عبارتی آن را یعنی  localies محلی کنید به بیان دیگر آنرا ایرانیزه کنید.

نکته:

توجه داشته باشید منظور از الگوبرداری تقلید بی چون و چرا نیست، بلکه آگاهی پیدا کردن به روش های انجام کار و امکان پیاده سازی آن با تغییرات مورد نیاز می باشد. چرا که هر شرکتی با توجه به توانایی ها و شرایط بازار به لحاظ زمان و مکان کشور خود، استراتژی شرکتش را طراحی می کند.  ای بسا تقلید بدون بررسی موجب شکست شرکت شود."خلق را تقلیدشان بر باد داد. "


     به طور مثال: شرکت IKIA سوئد می تواند الگوی بسیار با ارزشی برای Benchmarking باشد شرکتی که در یک کشور 5 میلیونی در سال 1946 توسط یک پسر 17 ساله روستایی به نام کمپراد ایجاد شده است و یکه تازه عرصه تجارت صنعت مبلمان در جهان است. این شرکت با استراتژی Cost leader ship رهبری در هزینه و قیمت پایین، توانسته است تعداد 296 فروشگاه در 36 کشور جهان دایر کند که مالکیت 262 فروشگاه متعلق به خودش است در سال 2008 تعداد  522میلیون مشتری از فروشگاه های IKIA  بازدید کرده اند و 21.1میلیارد یورو معادل 52 میلیارد و 750 میلیون تومان فروش داشته که 21 درصد مبلغ آن در کشور چین با 8 فروشگاه بوده است. 4.43 میلیارد یورو یعنی 11میلیارد و 750 میلیون تومان فروش در کشور چین، این شرکت اولین فروشگاه خود را در کشور چین با متراژ 32000 متر افتتاح کرد و در سال 2008 و 2009 سه فروشگاه با متراژهای 31000، 42000 ،38000 متر مربع افتتاح کرده است هم اکنون شرکت 128000IKIA نفر پرسنل داشته و در 12 کشور جهان 50 کارخانه دایر کرده است که هیچ کدام آنها در کشور چین نیست. صنعت مبلمان ترکیه نیز مورد خوبی برای الگو شناسی است. تا جایی که من می دانم دست اندرکاران این صنعت در ترکیه با روش های نیمه مدرن توانسته اند در دنیا برای خود جایگاهی کسب کنند. حتی در کشور خودمان بدون اینکه زحمت زیادی بکشند و یا استراتژی بازاریابی مشخصی داشته باشند از فقدان تحرک تولیدکنندگان و تجار ایرانی و نبود برند Brand  قدرتمند در ایران به خصوص در بخش مبلمان خانگی، بازار ایران را به تسخیر درآورند و این در صورتی است که بیشتر مواد اولیه آنها وارداتی است و هزینه انرژی در ترکیه بسیار سرسام آور است و مزیت ویژه ای نسبت به تولیدکنندگان ایرانی ندارند. به نظر من دلیل موفقیت آنها در بازار ایران قدرت سازماندهی و بازاریابی آنها نیست بلکه ضعف صنعت تولید کنندگان مبلمان ما در تولید با مقیاس کمتر و نداشتن برنامه برند سازی یا برندینگ Branding باعث پیروزی آنها شده است.

 

به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟ (از ستاره های مقابل امتیاز از یک تا بیست را انتخاب نمایید.)
ديدگاه خود را درباره اين مطلب با ما درميان بگذاريد.

نام و نام خانوادگی : (اختیاری)
آدرس ایمیل : (اختیاری)
متن نظر: (حداکثر 1000 کاراکتر)

لیست نظرات