تصویر شماره دو دوره ها تصویر شماره پنج مکتب سادگی بازاریابی و فروش ، بنیانگذار روح ا... هادوینیا تصویر شش
This is an example of a HTML caption with a link.
فرم ورود اعضا

کلمه عبور :


کلید واژه ها : مشاور برند ، مشاور برندسازی ، مشاور برند و بازاریابی ، مشاور برند ، مشاور برندسازی ، مشاور برند وبازاریابی ، مشاور برندینگ ، آموزش بازاریابی و برندسازی ، مشاور بازاریابی و برند ، مشاور برندینگ ، مدیریت برند ، مدیریت نام تجاری ، Brand Management ، مشاور بازاریابی و برند ، تجاری سازی ، مشاور تجاری سازی ، شرکت تبلیغاتی مشاور برند ، شرکت مشاور برند ، شرکت مشاوره برند ، شرکت مشاور برند سازی ، مشاور برند سازی و برندینگ ، مشاور تخصصی برند ، مشاور تخصصی برندینگ ، مشاوره تخصصی برندینگ ، Branding , Brand , Brand Position ، جایگاه برند ، جایگاه سازی برند ، روانشناسی برند ، کلینیک برند ، کلینیک تخصصی مشاوره برند ، خدمات مشاوره برند ، ایجاد برند ، توسعه برند ، گسترش برند ، Brand Extention ، استراتژی برند ، استراتژی توسعه برند ، خلق برند ، مارک تجاری ، نشان تجاری ، شناسه

برند ، برندینگ (Brand , Branding)
نام تجاری


واژه هایی که جزء لاینفک کسب و کار و هر نوع فعالیت اعم از اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است. به عبارتی هر چیز و هر کس یک نام تجاری است. شما بله شما و اسمتان نیز یک نام تجاری و برند است. هر نوع برچسبی که بر روی یک بسته بندی و یا یک میوه چسبانده شده است نیز یک نام تجاری است  مانند موز چکیتا، آناناس Doll ، آب پرتقال رانی و شهر اصفهان، قم، مشهد، شیراز اسم هر کدام از این شهرها چیزی را در ذهن ما تداعی می کنند .

 

1-آیا نام های تجاری مهم هستند؟

روبرتو گویزتا، مدیر عامل فقید کوکا کولا چنین گفت: "کارخانه ها و تجهیزات ما همین فردا می توانند در اثر آتش سوزی نابود شوند"، اما نام تجاری و ارزش نام تجاری کوکا کولا به سختی از بین می رود به عبارتی همه آن ارزش ها مبتنی بر سر قفلی نام تجاری ما و دانش دسته جمعی مدیران و کارکنان شرکت می باشد. تمامی مدیران موفق و درجه اول دنیا معتقدند که نام تجاری و علامت تجاری شرکت ها با ارزش ترین دارایی محسوب می شود .

 

2- نشانه بزرگی یک نام تجاری (برند) چیست؟

میزان وفاداری و ترجیهات مشتریان نشان دهنده بزرگی یک نام تجاری بزرگ است. کاربران کامپیوترهای اپل به سختی مایکروسافت را انتخاب می کنند. یا خریداران خودرو بنز به سختی خودروهای دیگر را انتخاب   می­کنند و این نشان دهنده خدمات و بزرگی یک برند و نام تجاری است. نشان تجاری و مارک تجاری ستاره بنز برای طرفداران آن بسیار مقدس است و از تماشای آن لذت می برند.

 

3-  برندسازی یا برندینگ (Branding) برای شرکت ها چه کارکردهایی دارد؟ به عبارتی اهمیت برندسازی در چیست؟

-بسیاری از مشتریان به خاطر وفاداری به نام تجاری حاضر نیستند فقط به خاطر قیمت پایین تر محصول دیگری را بخرند، مثلا طرفداران رستوران البرز حاضر نیستند به خاطر قیمت بالای این رستوران به رستورانی با قیمت پایین تر بروند یا به جای دستمال کاغذی سافتلن و چشمک دستمال کاغذی ارزانتر و بدون اسم و رسم داری را انتخاب کنند.

-یک نام تجاری ایجاد کننده اعتماد است. مثلاً اگر شما یک روزی بخواهید ساندویچ بخرید و مسئله بهداشت و سلامت مواد غذایی برایتان اهمیت داشته باشد  مسلماً سعی می کنید به جای ساندویچ فروشهای محلی، برند بوف را انتخاب کنید چون پیام ضمنی این برند این است که در این مجموعه رستوران های فست فود این برند می تواند قابل اعتماد باشد. پس در شرایطی که حق انتخاب توسط مشتریان افزایش پیدا می کند و بر تنوع محصولات و نام های تجاری افزوده می شود، روز به روز اهمیت برندسازی افزوده می شود. حال که فست فودهای دیگری با نام و برندهای دیگر افزوده می شوند موضوع اهمیت بیشتری پیدا می کند مانند پیتزا پدر خوب، سوپر استار و ....


4- یک نام تجاری یا یک برند تجاری چگونه ساخته می شود؟

 در ایران یک نگاه عامیانه به موضوع برندسازی وجود دارد و اغلب تصور می­شود که تبلیغات یک نام تجاری را می­سازد و این اشتباه بزرگی است چون تبلیغات فقط توجه مخاطبین و مشتریان را جلب می­ کند و ممکن است علاقه ­مندی به نام تجاری و گفتگو در مورد آن را خلق نماید. نام تجاری به صورت کلی با هماهنگی و همنوایی ابزارهای متعدد شامل تبلیغات، روابط عمومی، حمایت مالی از وقایع اجتماعی ورزشی،  باشگاه ­ها، افراد مشهور هنری ورزشی و غیره ساخته می شود .

شرکت باید رسانه ها را ترغیب کند تا در مورد نام تجاری و محصول جدید صحبت کنند. یک نام تجاری یا برند باید اسم جالبی داشته باشد و یک طبقه محصول جدید را ایجاد نماید .

پخش اخبار در رسانه ­ای چون تلویزیون، روزنامه ­ها و مجلات باعث جلب توجه مشتریان بالقوه خواهد شد. مانند محصولات شرکت اپل apple ، آیفون iphone ، آیپد ipad ، آیپاد ipod و موبایل های سایر شرکت های دیگر مانند Galaxy note ، Galaxy SII  و تلویزیون های سه بعدی LED وLCD مردم با شنیدن و خواندن مطالب در مورد نام تجاری با دوستان خود در مورد آن حرف خواهند زد. یادگیری در مورد یک نام تجاری از طریق مردم برای آن اعتبار ایجاد می­کند. در صورتی که یادگیری از طریق رسانه­های تبلیغاتی که بابت آن پول پرداخت می­شود به علت ماهیت جانب دارانه تبلیغات، برای مردم باور پذیری کمتری دارد. در نهایت بالاترین تاثیر در ارزش و اعتبار یک نام تجاری توسط کارکنانی ایجاد می­شود که تجربه مثبتی را به مشتریان منتقل می نمایند. یک نام تجاری با تبلیغات زنده نمی شود بلکه با مطابقت وعده و قول های نام تجاری با عملکرد واقعی آن نزد مشتریان زنده می شود. پس اگر می­خواهید نام تجاریتان زنده شود به وعده های کارکردی یا خدمات پس از فروش  برندتان عمل نمایید.

 

5- انتخاب واژه های مناسب برای نام برند یا نام تجاری چه اهمیتی دارد؟

شرکتها در انتخاب نام تجاری باید وسواس زیادی به خرج دهند زمانی مالک شرکت فورد به افتخار تنها پسرش اسم خودرو تولیدی جدیدش را ((ادسل)) نام گذاری کرد اما خریداران این نام را دوست نداشتند و آن را نازیبا دانستند در نتیجه شرکت خودرو سازی فورد 350 میلیون دلار ضرر کرد . یکی از شرکت های ایرانی که مواد غذایی تولید می کند و اسم آن را ((گالینابلنکا)) گذاشته است و از طرفی شرکت رقیب همان محصول را ((الیت)) نام گذاری کرده است. به نظر شما کدام یک بهتر است. در انتخاب نام تجاری باید اسم تجاری با مسمی باشد.

 

6-هویت نام تجاری (Corporate Identity) چیست؟

همان طور که هر انسانی برای خودش شخصیت و هویت دارد یک نام تجاری نیز باید برای خودش شخصیت و هویت داشته باشد. اگر یک شرکت خودش را به عنوان یک شرکت خلاق و نوآور معرفی کند باید تمام کارکنان خود را براساس این ویژگی استخدام، آموزش و پاداش دهد و برای تمامی کارکنان اعم از نیروهای عملیاتی و نیروهای فروش و بازاریابی  و راننده و حسابدار و غیره خلاقیت و خلاق بودن به صورت واضح و روشن تعریف شده باشد. همان طور که لباس انسان بخشی از شخصیت و تفکر درونی آنها را نشان می دهد نمای ظاهری شرکت، لوگو یا نشان تجاری، سربرگ، کاتالوگ، بروشور و یا پاکت نامه، تیزر تبلیغاتی، آگهی در مجلات، وب سایت، فروشگاه الکترونیکی، تابلوها، بسته بندی، لباس کارکنان، ادبیات کارکنان، مدیران، سیستم خدمات دهی و شیوه های فروش و خدمات پس از فروش همه و همه با هم ارزش، هویت و شخصیت برند را می سازند .

دکتر روح اله هادوی نیا بنیانگذار مکتب سادگی بازاریابی و فروش در ایران(MSS)

مدرس بازاریابی، مدرس فروش، مدرس ارتباطات، مشاور بازاریابی، مشاور فروش، مشاور تبلیغات، مشاور برندسازی

 

 

 

از راهنمایی شما متشکرم
به این مطلب چه امتیازی می دهید ؟ (از ستاره های مقابل امتیاز از یک تا بیست را انتخاب نمایید.)
ديدگاه خود را درباره اين مطلب با ما درميان بگذاريد.

نام و نام خانوادگی : (اختیاری)
آدرس ایمیل : (اختیاری)
متن نظر: (حداکثر 1000 کاراکتر)

لیست نظرات

نام و نام خانوادگی :م مولوی
متن نظر :از راهنمایی شما متشکرم